Orar
An școlar 2023 - 2024

Orarul școlar reprezintă un document de planificare a instruirii aplicabil în cadrul fiecărei instituții școlare în vederea asigurăii unei succesiuni logice de proiectare și de organizare a activităților didactice/educative, la nivel zilnic, săptămânal, trimestrial/semestrial, anual, în conformitate cu resursele și cu cerințele pedagogice existente, în perspectiva imediată și pe termen mediu.

Continuitate

Școala din Galații Bistriței are o continuitate în activitate de aproape 200 de ani, aici a funcționat cea mai veche școală comunală ortodoxă din zona Bistriței.
Înființată la inițiativa Episcopiei ortodoxe din Sibiu și cu sprijinul baronului Veseleny, posesorul locului, ea era administrată prin contribuția lor materială și a obștii sătești, conform legislației imperiale din acea vreme.

com

1816

Într-un document din anul 1816, directorul Școlilor ortodoxe din Ardeal, Moise Fulea, descrie măsurile concrete care au fost luate pentru a obține de la baronul Veseleny o anume casă din sat cu ”moșie țiitoare” care să fie transformată în local de școală.
Pentru aceasta, obștea trebuia ”în scris a se lega, precum va face pentru zisa casă cuviincioasa clacă posesorului locului și când se va strica încă o va repara, apoi mai pe urmă a se așeza acolo dascăl”.